arkeoloji dunyası
2008 Kazı Haberleri

ARKEOLOJİ DÜNYASI

ARKEOLOJİ ETKİNLİKLERİ

ARKEOLOJİ BELGESELLERİ

ARKEOLOJİ HABERLERİ

arkeoloji haber arşivi

ARKEOLOJİ KAZI HABERLERİ

ARKEOLOJİ KAZILARI

 

ANTİK BÖLGELER

ANTİK KENTLER

HÖYÜKLER

ANADOLU UYGARLIKLARI

MÜZELER

TARİH ÇAĞLARI

MİTOLOJİ

Tanrılar-Tanrıçalar-Kahramanlar ve Atrübüleri

ARKEOLOJİ SÖZLÜĞÜ

ARKEOLOJİ MAKALELERİ

 

ARKEOLOJİ KİTAPLARI

ARKEOLOJİ GEZİLERİ

İST. ARK. MZ. SEMİNERİ

 

ARKEOLOJİ GEZİLERİM

ARKEO DOSTLAR

ARKEO İLGİNÇ

SÖZ SİZDE

MESAJINIZ VAR

YEREL ARAŞTIRMACILARIMIZ

ARKEOLOJİ HOCALARI

ARKEOLOJİ SİTELERİLİNKLERİ

 

 

 

2008 KAZILARI

 

Kültür ve Turizm Bakanlığından edinilen bilgiye göre, 44 yabancı, 93 Türk kazı başkanı, Türkiye’nin tarihi zenginliklerinin ortaya çıkarılması için toplam 137 önemli merkezde kazı çalışmaları yürütüyor..

 

Buna göre, Gaziantep-Karkamış, Antalya’daki “Antiocheia Ad Cragum”, Isparta’daki “Pisidia Antiocheia” ve Denizli’deki “Tabae” antik kentleri ile Hatay’daki “Sabuniye Höyüğü” olmak üzere 5 önemli merkezde bu yıl ilk kez kazı yapılacak.

Gaziantep-Karkamış’taki kazıları İtalya’dan gelecek kazı başkanı Niccolo Marchetti, “Antiocheia Ad Cragum”dakileri de ABD-Nebrassa Üniversitesi’nden Arkeolog Prof. Dr. Charles Hoff yönetecek.

“Pisidia Antiocheia Antik Kenti”nde Süleyman Demirel Üniversitesi’nden Arkeolog Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özhanlı, “Tabae”da Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bozkurt Ersoy, “Sabuniye Höyüğü”nde de Mustafa Kemal Üniversitesi’nden Arkeolog Yrd. Doç. Dr. Hatice Pamir başkanlığındaki ekip kazıları yürütecek.

EN FAZLA İZMİR, ANTALYA VE MUĞLA’DA TOPRAK KAZILACAK
Bu yıl 15 kazıyla en fazla İzmir’de tarihi değerler gün yüzüne çıkarılmaya çalışılacak.

Türkiye’nin en çok turist çeken önemli merkezlerinden Efes Antik Kenti’nde Avusturya Arkeoloji Enstitüsü’nden Ord. Prof. Dr. Johannes Koder, “Kyme” antik kentinde İtalya Calabria Üniversitesi’nden Prof. Dr. Antonio La Marca, “Pergamon”da da Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Doç. Dr. Felix Pirson başkanlığındaki ekipler, çalışacak. Ayasuluk, Bayraklı, Limantepe, Erytrai, Klaros, Klazomenai, Metropolis, Nif Dağı, Phokaia, Smyrna Agorası, Panaztepe ve Yeşilova’yı da Türk kazı başkanlarının yönetimindeki ekipler kazacak.

Antalya’nın da 14 önemli tarihi merkezinde de bu yıl hummalı çalışmalar yürütülecek. Türkiye’nin UNESCO Dünya Miras Listesine giren tarihi zenginliği Xanthos’ta Fransa’dan, Limyra’da da Avusturya’dan gelen kazı başkanları olacak. Alanya ve Alara kaleleri ile Arykanda antik kenti, Olympos, Patara, Bademağacı, Perge, Hacımusalar, Karain, Aziz Nikolaos, Rhodiapolis ve Side Tiyatrosu’nda ise tarihi değerlerin gün ışığına çıkması için Türk kazı ekipleri çalışmalar yapıyor.

Muğla’da ise Labraunda Antik Kenti’nden İsveç’ten gelen kazı başkanı; Stratonikeia, Pedesa, Kaunos, İasos ve Tlos antik kentleri ile Beçin Kalesi ve Burgaz’daki kazılardan da Türk kazı başkanları sorumlu olacak.

YAZIN KAVURUCU SICAKLARINDA KAZILAR
Kazı ekipleri, yaz aylarının kavurucu sıcaklarında bile toprak altındaki tarihi eserlere ulaşmaya çalışıyor.

Kütahya Çavdarhisar’daki “Aizanoi” ile Aydın’daki “Didyma” kazısında Almanya’dan, Eskişehir’deki “Pessinus” kazısında Belçika’dan, Bursa-Barçınhöyük’te Hollanda’dan, Yozgat’taki “Çadır Höyük”te ABD’den, Niğde’deki “Tyana”da İtalya’dan ve Kahramanmaraş’taki “Domuztepe”de İngiltere’den kazı başkanları, ay başında, ekipleriyle kazılara başladı.

Yabancı kazı başkanları Çanakkale’deki “Troia”, Kastamonu’daki “Pompeiopolis” antik kentleri ile Niğde’deki “Porsuk Höyük”te yarın, Aydın’daki “Priene” antik kentinde 21 Temmuzda, Samsun’daki “Oymaağaç” höyüğünde 25 Temmuzda, Mersin’deki “Yumuktepe” antik kentinde 30 Temmuzda ve Çanakkale’deki “Alexandria Troas”ta 31 Temmuzda bu yılın kazı çalışmalarını başlatacak.

Bunun yanında, Mersin’deki “Elaiussa Sebaste”, Konya’daki “Boncuklu Höyük” ve Gaziantep’teki “Doliche” gelecek ay, Adana’daki “Sirkeli Höyük” Eylül ayında, yabancı kazı başkanlarının ekiplerince kazılacak.

Bu yıl içinde, yabancı kazı başkanlarının yürüttüğü diğer kazılar ise ülkelere göre şöyle:
*Almanya’dan kazı başkanları Çorum’daki “Boğazköy”, Şanlıurfa’daki “Göbeklitepe”, Aydın’daki “Miletos”,
*İngiltere’den kazı başkanları Emirdağ’daki “Amorium”, Konya’daki “Çatalhöyük”, Yozgat’taki “Kerkenesdağ” ve Mersin’deki “Kilisetepe”
*ABD’den kazı başkanları Aydın’daki “Aphrodisias”, Hatay’daki “Kinet Höyük”, Manisa’daki “Sardis” ve Gaziantep’teki “Zincirli Höyük”,
*İtalyan kazı başkanları Malatya-Aslantepe, Denizli-Hierapolis.

Ayrıca, Gordion’da Avusturya’dan, Kırşehir’deki “Kalehöyük”te Japonya’dan, Burdur’daki “Sagalassos”ta Belçika’dan, Hatay’daki “Tel Tayinat Höyük”ünde Kanada’dan kazı başkanları çalışacak.

TÜRK KAZI BAŞKANLARINDA DA HUMMALI ÇALIŞMA
Bu yıl, İzmir’deki “Yeşilova Höyük”te, Zonguldak’taki “Tios” antik kentinde ve Kırklareli’ndeki “Demir Dökümhanesi”nde, Türk kazı başkanları tarafından yeni çalışmalar yapılması planlanıyor.

Türk kazı başkanlarının yönetiminde önceki yıllarda başlayan çalışmalar da tüm hızıyla devam ediyor.

Çankırı-Çorakyerler, Manisa-Aigai, Balıkesir-Kyzikos ve Aydın-Tralleis antik kentleri ile Mersin’deki Soli Pompeiopolis antik liman kentinde kazılar bu ay başladı.

Ayrıca, Eskişehir-Küllüoba, Denizli-Beycesultan, Aydın-Tepecik Höyük, Edirne-Enez, Hatay-Üçağızlı, Balıkesir-Daskyleion, Çanakkale-Yenibademli ve Parion Antik Kenti’nde kazı çalışmaları bir haftadır devam ediyor.

Karabük-Hadrianapolis, Bursa-Aktopraklık, İznik Tiyatrosu, Kırklareli Höyük, Niğde-Tepecik Höyük, Amasya-Oluz Höyük, Eskişehir-Şarhöyük ve Aydın’da Kadıkalesi ve Nysa’da ise birkaç gün içinde tarihi kalıntılar aranmaya başlayacak.

Bu ay içinde Türk kazı başkanlarınca yürütülen diğer kazılar da şöyle:
Ağrı-Bozkurt Kurgan Nekropolü, Van-Hoşap Kalesi, Mersin-Oylum Höyük, Bursa-Paşalar, Artvin-Şavşat Kalesi ve Aksaray’daki Aşıklı Höyük ve Güvercinkayası.

YIL SONUNA KADAR KAZI
Türk kazı başkanları gelecek aydan itibaren de Sivas-Divriği Kalesi, Çanakkale-Gülpınar, Kars-Ani şehri ve Aksaray-Acemhöyük’ü kazacak.
Osmaniye Karatepe’de de yıl içinde çalışmalar başlayacakken, Türk kazı başkanlarının, halen devam eden veya sonuçlanan diğer kazı bölgeleri şöyle:
Hatay-Aççana, Bitlis’te Ahlat ve Bitlis Kalesi, Çorum-Alacahöyük, Erzincan-Altıntepe, Balıkesir-Antandros, Çanakkale-Assos, Van’da Ayanis Kalesi, Pedasa ve Lagina, Bursa-Çini Fırınları, Mersin-Gözlükule ve Kelenderis, Şanlıurfa-Harran, Batman-Hasankeyf, Samsun-İkiztepe, Konya-Kubad, Kayseri-Kültepe, Denizli-Laodikeia, Aydın-Magnesia, Nevşehir-Ovaören, Kütahya-Seyitömer, Çorum-Şapinuva, Adana-Tatarlı Höyük, Gaziantep-Zeugma.

 

PEDASA ANTİK KENTİ'NDE YAPILAN KAZILARDA ARKEOLOJİ DÜNYASI İÇİN ÖNEMLİ KALINTILAR BULUNDU
20.12.2008 

Pedasa Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, 2008 yılında antik kentte yapılan kazılarda arkeoloji dünyası için önemli kalıntılar bulunduğunu söyledi.

    Prof. Dr. Diler, Konacık Belediyesi Meclis Salonu'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Pedasa'da yapılan kazılarda Anadolu uygarlığının en önemli eserlerinden biri olan Athena Tapınağı'nın bulunduğu yeri tam olarak tespit ettiklerini bildirdi.

    

MÖ 6. yüzyılda Leleg uygarlığına ait Athena Tapınağı'nın Bodrum Yarımadası'ndaki en önemli tapınaklardan biri olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Diler, ''Konacık'ta farklı noktalarda çalışmalar devam ediyor. Pedasa araştırmaları çok önemli. Pedasa'da bulunan yazıtlarda buranın bir kent olduğu kanıtlanmıştır. Bugüne kadar kapsamlı kazılara dayalı çalışmalar çok eksikti. Yaptığımız kapsamlı çalışmalarla bölgenin arkeolojisini ortaya koymaya çalışıyoruz'' dedi.

    

Bölgede önceki yıllarda kaçak kazılar yapıldığını ancak şu anda kaçak kazıların kısmen kontrol altına alındığını belirten Prof. Dr. Diler, şunları kaydetti:

''Kaçak kazılar maalesef bölgenin kontrolsüz olmasıyla ilgili. Kontrolsüzlük, ören yerlerinde tahribata neden olmaya devam ediyor. Muğla Valiliğinde yapılan bir toplantıda konu dile getirildi. Şu anda Pedasa'da bir bekçi duruyor. Sorun tam olarak çözülmese de caydırıcı oluyor. Biz sadece Pedasa'nın değil Muğla'daki tüm tarihi değerlerin korunması için çalışma yapıyoruz.''

    

Çalışmaların 3 ayrı noktada devam ettiğini anlatan Diler, ''Bunlardan birinde yüzey araştırması sırasında çeşitli figürler bulduk. Bunların arasında tanrı figürleri de vardı. Bu buluntular tapınağın Konacık'ta olabileceği konusunda ip uçları veriyordu. Bu yıl mimariyi biraz daha açtık ve tapınağa ait duvarları bulduk'' diye konuştu.

    

Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun da Pedasa Antik Kenti kazı çalışmaları için Belediye Meclis kararıyla bölgeye bir kazı evi yapacaklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

''Belediye 2008 yılında meclis kararı aldı. Kazı alanına 300-400 metre yürüyüş mesafesinde bir kazı evi yapacağız. 2009 yılında ilk işimiz Anıtlar Kurulunca onaylanmış kazı evinin inşaatına başlamak olacak.

    Pedasa Antik Kenti, bizim için önemli bir tarihi ve kültürel değer. Biz sahil beldesi değiliz. Bu nedenle turizmden payımızı alamıyoruz. Pedasa'yı ön plana çıkartarak turizmden gerekli pastayı almayı düşünüyoruz.''

    

Prof. Dr. Diler daha sonra Pedasa Antik Kenti'nde bulunan tarihi eserleri, slayt gösterisiyle basın mensuplarına tanıttı. Kaynak; AA

 

“Tapınağın Konacık’ta bir yerde olduğuna dair İngiliz seyyahların ve tarihçilerin daha önce açıklamaları vardı.

. Bu yıl mimariyi biraz daha açtık ve tapınağa ait duvarları bulduk. Eşit sıralı bloklardan yapılmış. Bu duvarlar büyük bir olasılıkla Leleg döneminden bir tapınağa ait. Tapınağın geri kalanını da ortaya çıkarmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Prof. Dr. Diler, kazı çalışmalarında bir yazıt bulduklarını da kaydetti.

Bodrum'un Konacık Beldesi yakınlarındaki kazı, Karya uygarlığının öncesinde yer alan Lelegler hakkında bilgiye ulaşılmasını sağladı.

Muğla Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden Prof. Adnan Diler konuyla ilgili şunları söyledi: "Karya içerisinde Bodrum Yarımadası'nın ayrı bir önemi de, burada Karlarla antik belgelerde başta Heredot olmak üzere strabonun bilgilerini aktaran. Karlarla özdeşleştirilen bir halk var. Bu Lelegler. Hatta Lelegler onların ataları olarak gösteriliyor."

Athena tapınağının ortaya çıkartılmasını destekleyen kutsal yol buluntusu kazı ekibinin çalışmasını destekliyor.

Çalışmalarda ortaya çıkartılan günlük kullanım malzemelerinde Leleglerin farklı bir uygarlığın takipçileri olmadığı anlaşılıyor.

Padesa antik kenti Akropol, Kale, Nekrapol ve Kutsal alan olmak üzere dört bölgeden oluşuyor

 

YUMUKTEPE KAZISI

30.08.2008 Kazılarda 7800 Yıllık Mezar Bulundu.
Yumuktepe Höyüğündeki kazıda bulunan mezar,geç neolitik dönemlere ait. Anadolu'nun en eski yerleşim merkezlerinden Mersin'deki Yumuktepe höyüğünde yürütülen kazı çalışmalarında 7 bin 800 yıllık bir mezar bulundu.
Yumuktepe höyüğü 9 bin yıllık tarihiyle, Anadolu'nun en eski yerleşim merkezlerinden biri. İtalyan Lecce Üniversitesi'nden gelen 7 kişilik uzman ekip, Yumuktepe höyüğünde, Neolitik, kalkolitik, geç hitit ve Bizans dönemleri üzerinde çalışıyor. Bu yılki kazı çalışmalarında, geç neolitik dönemlere ait, 7 bin 800 yıllık bir mezar bulundu. Yumuktepe höyüğü, arkeobotanik açısından da büyük önem taşıyor. Zira, tarımın Avrupa'ya yayıldığı yer burası. Mersin'deki Yumuktepe höyüğündeki kazılar, 15 Eylül'de sona erecek.

 

DIDYMA KAZISI
26 Ağustos 2008

Aydın’ın Didim ilçesinde, Apollon tapınağın’daki kazı çalışmalarında, tapınağın bulunduğu bölge ile kesişen “kutsal yol” üzerinde 1500 yıllık bir mezar bulundu.
Aydın’ın Didim ilçesinde, Apollon Tapınağı’nın bulunduğu bölgede yapılan kazı çalışmalarında, antik döneme ait 1500 yıllık mezar ortaya çıkarıldı. Milet ile Didim arasındaki “Kutsal Yol”un Apollon Tapınağıyla olan bağlantısının araştırıldığı kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan mezardaki iskelet, incelenmek üzere Didiyma Apollon Tapınağı Kazı Evi’ne getirildi. MEZAR ANTİK DÖNEME AİT İskelet üzerinde yapılan ilk incelemelerden sonra, mezarın 20 yaşlarında bir kadına ait olduğunu söyleyen Kazı Başkanı Alman Anreas Furtuöngler, iskeletin kafatasında çatlak ve darp izine rastladıklarını kaydetti. Furtuöngler, 4 plaka şeklinde tuğla ile yapılmış olan mezarın içinde bulunan seramik parçasının, mezarın antik döneme ait olduğunu doğruladığını bildirdi. Tapınaktaki restorasyon çalışmaları, 24 kişilik ekiple yaklaşık 2,5 ay sürecek. Çalışmalar bu yıl “Kutsal yol” olarak bilinen Apollan Tapınağı’na uzanan Didim-Milet arasındaki bölgede yoğunlaştırıldı.

APOLLON TAPINAĞI Güneş, ışık, müzik ve kehanet tanrısı olan Apollon, kökeni Hititlere kadar giden bir Anadolu tanrısı. Efsaneye göre, Tanrı Apollon bir gün, Didim yöresinde çobanlık yapan Brankhos’a rastlar. Ondan çok hoşlanır ve ona biliciliğin (kehanetin) sırlarını öğretir. Çoban Brankhos, bugün Apollon Tapınağı’nın yerinde bulunan defne ormanı ve su kaynağının yanında, Apollon adına ilk tapınağı kurar. Panormos Limanı’ndan denize açılacak tüccar ve askerlerin fal baktırıp, tanrılara kurbanlar sunduğu Apollon Tapınağı, bugün en bilinen eser olan “Medusa’nın Başı” ile Didim’le özdeşleşmiş durumda.

 

ANKYRA Roma Hamamı 'Kutsal Yol' Kazıları
08.09.2008

 

Geçen yıl eksik kalan mimari unsurlar açığa çıkarılacak.

Roma İmparatoru Caracalla döneminde inşa edilen ve dünyanın ikinci büyük hamam kompleksi Roma Hamamı'nda 2008 yılı kazı çalışmalarına başlandı.

Kazılarda geçen yıl eksik kalan mimari unsurlar açığa çıkarılacak ve dükkanlardan biri ile Kutsal Yol'da bulunan sütunların restorasyon çalışmaları gerçekleştirilecek.


Ayrıca hamam kompleksinin soğuk bölüm (frigidarium) ve soyunma yerleri (apoditerium) bölümlerinde 10x10 metre ebatlarındaki alanın taban döşemesinin restorasyon ve tamamlama çalışmaları gerçekleştirilecek. Hamamın havuz bölümünde (piscina) de orijinal mozaik taban döşemesi incelenerek en azından bir bölümü ayağa kaldırılmaya çalışılacak.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nin 1997 yılında gerçekleştirdiği kazılar sonucunda bulunan ve daha sonra kurul kararı ile Roma Hamamı'na taşınarak burada sergilenen, Roma Dönemi'ne tarihlenen Balgat Mezarı ile Roma Hamamı Açıkhava Müzesi Örenyerinde sergilenen bir lahite ait kapağın restorasyonu 2008 yılı programı içinde yer alıyor.
Roma Hamamı Örenyerinde bulunan yazıtlı taşlar ile kabartmalı mimari parçaların önemli olanları için açıklama yazısı hazırlanarak örenyerini gezen ziyaretçiler bilgilendirilecek.
Ayrıca Roma Hamamı Örenyerinde bulunan tüm arkeolojik eserlerin altlarına toprağa temasını engellemek için andezit kaide konularak iklim şartlarından daha az etkilenmeleri sağlanacak.

Ziyaretçi Sayısı Düşük
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, AA'nın sorularını yanıtlarken, bu kazıların eskiden beri devam ettiğini anımsattı.
Hikmet Denizli'nin başkanlığında 2 yıl önce müze müdürlüğü kazısı olarak bu kazılara biraz daha fazla ödenek ayırarak hız verdiklerini anlatan Düzgün, "Çünkü Ankara Türkiye'nin başkenti. Türkiye'nin başkentinin orta yerinde böyle önemli bir ören yerimiz var. Ama bu çok insan tarafından bilinmiyor. Ziyaretçi sayısı çok düşük" dedi.

Tarihe Işık Tutacak
Anadolu Medeniyetleri Müzesine bağlı olan Roma Hamamı Müzesi Örenyeri, 1931 yılında Ulus-Dışkapı doğrultusundaki Çankırı Caddesi'nin yapımı sırasında açığa çıkan mimari kalıntılarla arkeoloji biliminin gündemine girdi.

Roma İmparatoru Caracalla döneminde (M.S 212-217) inşa edilmiş dünyanın ikinci büyük hamam kompleksi Roma Hamamı'nın ören yerindeki ilk kazı çalışmaları 1937'de başladı. Kazılar, 1938-39, 1940-43 ve 1944-47 yıllarında devam etti.
Kompleksin Frig, Roma, Bizans, kısmen de Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde iskan görmüş büyük bir höyük olduğu anlaşıldı.

Kazı, temizlik ve restorasyon çalışmaları, 2007 yılında 5 Mayıs-14 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. Kazı ve temizlik çalışmaları neticesinde, Roma Hamamı'ndan başlayan ve Augustus Mabedi'ne ulaşan Kutsal Yol'un Roma Hamamı Açıkhava Müzesi sınırları içerisinde kalan kesiminin sınırları tespit edildi.
Kutsal Yol'un kenarında yer alan ve Roma Dönemi mimari özelliklerini yansıtan dükkanlara ait mimari unsurlar açığa çıkarılmaya başlandı.

2007 kazı sezonunun en önemli buluntusu, mermerden yapılmış, 2.20 metre ölçülerindeki Hermes Heykeli oldu. Ayrıca dönemi karakterize eden kandiller ve kemik aletler diğer kazı buluntularını oluşturdu. TRTAnadolu Medeniyetleri Müze Müdürü Hikmet Denizli'nin kısa bir süre önce vefatı nedeniyle Müze Müdür Yardımcısı Emel Yurttagül başkanlık ediyor.
Kazı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürlüğü'nün sağladığı ödenekle, Yurttagül başkanlığında, Anadolu Medeniyetleri Müzesi uzmanlarından arkeolog Aynur Talaakar Akalın ve Mehmet Akalın tarafından gerçekleştirilecek.
Kazı heyetinde ayrıca kültür uzmanı, konservatör Latif Özen, Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Musa Kadıoğlu, Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden Doç. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu, Yrd. Doç. Dr. Sema Kadıoğlu, Ankara Üniversitesi Başkent Restorasyon Konservasyon Programından Doç. Dr. Selçuk Yener, Doç. Dr. Bekir Eskici ve uzman Ali Akın Akyol da bulunacak.
 

 

Ovaören'de Kazılar Sürüyor

 

08.09.2008

Nevşehir'in Gülşehir ilçesine bağlı Ovaören beldesindeki höyükte sur duvarlarına rastlandı.

Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında 30 kişilik ekiple yürütülen kazı çalışmalarını Nevşehir Valisi Mehmet Asım Hacımustafaoğlu, Gülşehir Kaymakamı Süleyman Yıldırım ve Nevşehir Müze Müdürü Halis Yenipınar yerinde inceledi.

Kazı ekibinden çalışmalarla ilgili bilgi alan Vali Hacımustafaoğlu, geçen yıl başlayan kazı çalışmalarının bu yılki bölümünde höyüğün güney batısında yer alan surlarda sondaj çalışmaları yapıldığını, yaklaşık 6 metre yüksekliğinde ve 4 metre genişliğinde sur duvarlarına rastlandığını bildirdi.

Kazı ekibi yetkilileri de surların Hitit döneminde yapıldığının, Demir Çağı'nda iki kez onarım gördüğünün, surlardaki en son yapıların da MÖ 8. yüzyılda hüküm süren Tabal Krallığı'na ait olduğunun anlaşıldığını, höyüğün içinde yapılan kazılarda da Demir Çağı'na ait mekanlar ortaya çıkarıldığını belirttiler.

Yetkililer, demir ok ucu, pişmiş toprak ağırşak, ağırlık, kemikten yapılmış biz ve iğne gibi taşınır kültür varlıklarının bulunduğunu da kaydettiler.

Kazılarda, Demir Çağı'nda da yoğun yerleşime sahne olan surlarla çevrili kentin gerek Hitit İmparatorluk gerekse Geç Hitit Dönemi'nde özellikle Tabal Krallığı'na bağlı önemli kentlerden biri olduğuna dair bulgulara rastlandığı ifade edildi.

 

Faustina'nın baş heykeli bulundu

13.08.2008

Burdur'un Ağlasun ilçesinde bulunan Sagalassos Antik Kenti kazılarında 16'ncı Roma İmparatoru Antoninus Pius'un eşi Faustina Maior'a ait olduğu belirtilen bir kadın başı heykeli bulundu.

 

 

 

Belçika Leuven Katolik Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden Jeroen Poblome, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazı çalışmaları çerçevesinde, Roma hamamının "soğukluk" diye adlandırılan bölümünün güneydoğu kısmında, bir kadın başı heykelinin günışığına çıkarıldığını bildirdi.

Heykelin, MS 138-161 yıllarında imparatorluk yapan Antoninus Pius'un eşi Faustina Maior'a ait olduğunu belirten Poblome, 76 santimetre uzunluğunda ve 300 kilogram ağırlığındaki heykelin, Ağlasun ilçesindeki kazı evine getirildiğini kaydetti.

Poblome, teknik heyet tarafından incelemeye alınacak heykelin, iyileştirme çalışmalarının ardından Burdur Müzesi'ne gönderileceğini açıkladı.

Jeroen Poblome, heykelin sadece baş kısmının, Roma Hamamı soğukluk kısmında bulunmasının ise heykelin başka bir yerden buraya taşındığını ortaya çıkardığına dikkati çekti.

Roma İmparatoru Hadrian'ın evlatlık olarak aldığı Antoninus Pius'un, babası Hadrian'ın 138 yılında vefat etmesiyle tahta çıktığı ve 138-161 yıllarında 16. Roma İmparatoru olduğu belirtildi.

İmparatoriçe Faustina Maior'un ise çocukları çok sevdiği ve Sagalassos'ta başta kızlar olmak üzere, fakir ve kimsesiz çocuklara sahip çıktığı kaydedildi.

 

 
        mesaj kutusu  Konuk  Defteri     

arkeolojidunyasi@gmail.com

bana ulaşmak için yukardaki maili kullanın veya üzerine tıklayın