arkeoloji dunyası
Doğu Akdeniz Üni. Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü

ARKEOLOJİ DÜNYASI

ARKEOLOJİ ETKİNLİKLERİ

ARKEOLOJİ BELGESELLERİ

ARKEOLOJİ HABERLERİ

arkeoloji haber arşivi

ARKEOLOJİ KAZI HABERLERİ

ARKEOLOJİ KAZILARI

 

ANTİK BÖLGELER

ANTİK KENTLER

ANADOLU UYGARLIKLARI

MÜZELER

TARİH ÇAĞLARI

MİTOLOJİ

Tanrılar-Tanrıçalar-Kahramanlar ve Atrübüleri

ARKEOLOJİ SÖZLÜĞÜ

ARKEOLOJİ MAKALELERİ

 

ARKEOLOJİ KİTAPLARI

ARKEOLOJİ GEZİLERİ

İST. ARK. MZ. SEMİNERİ

 

ARKEOLOJİ GEZİLERİM

ARKEO DOSTLAR

ARKEO İLGİNÇ

SÖZ SİZDE

MESAJINIZ VAR

YEREL ARAŞTIRMACILARIMIZ

ARKEOLOJİ HOCALARI

ARKEOLOJİ SİTELERİLİNKLERİ

 

Bölümün Misyonu

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, oldukça geniş ve özel bir karakterde yüzde ellilik oranlarda iki disiplinin birbiriyle içiçe olduğu bir ortamdır. Bölüm, arkeoloji dalında eğitim ortamlarına somut öğretim materyalleri getirerek, bu anlamda öğrencilerin öğrenme düzeylerini geliştirmektedir. Bunlara ek olarak, Bölüm, Sanat Tarihi dalında, başta Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin kurulduğu bölge olmak üzere, bütün Kıbrıs'ta mevcut Gotik Katedrallerden, Rönesans Saraylarından, mevcut sanatsal ve mimari birçok zenginlikten, çağdaş sergilerden vb. istifade etmektedir. Bölümde geçen dört yıllık lisans eğitimi süresince, öğrenciler Akdeniz medeniyetlerinin değişik dönemlerindeki uygarlıklar gibi alanlara odaklanırken, Arkeoloji ve Sanat Tarihi disiplinlerine ait günümüzün mevcut teori ve gelişmelerinden de haberdar olmaktadırlar.

Bölüm İmkanları

Doğu Akdeniz Üniversitesi, Enkomi ve Salamis antik kentinden birkaç dakikalık mesafede olup, tipik bir Orta Çağ yapısı olan Gazimağ usa Surlarınında hemen dışında yer almaktadır. Üniversite'nin bu eşsiz konumu, Bölüm öğrencilerine, arkeoloji ve sanat tarihi konularında her türlü araştırma ve yerinde inceleme gibi etkinliklerde benzersiz olanaklar sağlamaktadır.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, dört yıllık lisans programı sunmaktadır. Öğrenciler ilk yıllarda arkeoloji ve sanat tarihi kavramlarını içeren giriş dersleri ile Bölümdeki öğrenimlerine başlarlar ve kendi ilgi alanlarına giren konularda daha ayrıntılı bilgiler içeren derslerle öğrenimlerine devam ederler.
Bölümümüz, öğrencilerine uluslararası nitelikte araştırmalara katılma olanağı sağlamaktadır. Bazı Bölüm dersleri, öğrencilerimize Girne Kalesi müzesinde bulunan eserler üzerinde çalışma, antik başkent Salamis'i yerinde inceleme, Neolitik çağdan kalan Tatlısu sit alanında yapılmakta olan kazılara katılma, uygulamada da sanat eserlerini sergileme gibi olanakları sağlamaktadır. Öğrencilerimiz, Türkiye'deki saygın sanat galerilerinde stajyerlik yapmakla ödüllendirilmekte; ayrıca kampüs içi ve Gazimağ usa Surlariçi'nde birçok sergi, seminer, müzeler haftası vb. etkinliklerin organizasyonunu da üstlenmektedirler.

Doğu Akdeniz Üniversitesi'nce, yüksek başarı gösteren öğrencilere, öğrenimi sırasında burs verilmektedir. Başarılı öğrenciler, ikinci dönemden itibaren not ortalamalarına göre, bütçede belirlenen oranlarda, öğrenim ücretinde yapılan indirimden yararlanırlar. Ayrıca Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü öğrencilerine yönelik iki önemli burs olanağı daha mevcuttur: Bunlar William Dreghorn seyahat bursu ve sanat tarihi üzerine Floransa İngiliz Enstitüsü'nde araştırma ve eğitim bursudur.

Eğitimde Farklılık

Bölüm öğretim elemanları, belirli araştırma projelerinin yanı sıra Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kazılar da yapmaktadırlar. Öğrenciler, Bölümdeki öğretim elemanlarıyla birlikte hem bu kazılara katılmakta, hem de bulguların incelenmesi ve sergilenmeleri faaliyetlerinde yer almaktadırlar.
Ayrıca Sanat Tarihi alanında çalışmalarını sürdüren öğretim elemanları, öğrencilerimizin de katılması istenen sergiler, film ve video gösterimleri organize etmektedirler. Bunların dışında, öğrencilerimiz, Müzeler Haftası süresince, halkımızın Kıbrıs kültür mirasının değerini daha iyi anlayabilmeleri için etkinlikler düzenlemektedirler.

İş Olanakları

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü'nün sunduğu çift anadallı programın, mezun olacak öğrencilere sunduğu geniş iş olanakları içinde arkeolog, müzecilik-müze müdürlüğü, sanat eleştirmenliği, sanat ve antika danışmanlığı, galeri müdürlüğü veya asistanlığı vb. sayılabilir. Mezunlarımızın aynı zamanda kültürel turizm-eko turizm, dünya mirası proje ve organizasyonlarında, uluslararası araştırma organizasyonlarında ve devlet bilgi servislerinde çalışma imkanı da vardır.
Özellikle bilgisayar teknolojisini benimsemiş medya kuruluşlarında, Bölümümüzün verdiği bilgi ve birikimle mezunlarımız, ideal iş olanakları bulabilmektedirler. Bölüm programı, öğrencileri lisansüstü eğitim için hazırlamayı ve onlara akademik kariyer olanağı yaratmayı da amaçlamaktadır. Bugün birçok mezunumuz müzecilik ve galericilik, eğitim, arkeoloji ve mimari üzerine İngiltere, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs'ta yüksek lisans yapmaktadırlar.

Öğrencilerimizin Değeri

Bir açık hava müzesi niteliği taşıyan Kuzey Kıbrıs'ın sunduğu tarihi ortamda faaliyet göstermekte olan DAÜ Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, öğrencileri bu olağanüstü zenginlikleri her fırsatta araştırmaya ve incelemeye teşvik etmektedir. Bölümün öğretim ve araştırmaya yönelik bir arkeoloji laboratuvarı vardır. Ayrıca yaz aylarında Kuzey Kıbrıs'ta yapılmakta olan kazılarda öğrencilerin de katılma şansları bulunmaktadır. Sürekli büyüyen Bölümümüzün, Kuzey Kıbrıs Eski Eserler Dairesi'yle başlatmış olduğu Yüzey Araştırma çalışmalarında da öğrencilerimize birçok deneyim edinme olanakları sunulmuştur. Öğrencilerimize çağdaş bir sanat ortamı yaratmak için, Bölümümüz bünyesinde bir sanat galerisi oluşturma ve sanatçı değişimi programını hayata geçirme çalışmaları, kurulma aşamasında olan araştırma merkezimize bağlı olarak yürütülmektedir.

AKADEMİK KADRO

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü

Yard. Doç. Dr. Sheelagh Frame
Yard. Doç. Dr. Uwe Müller
Yard. Doç. Dr. Müge Şevketoğlu (Böl. Bşk.)
Yard. Doç. Dr. Michael Walsh
Öğr. Gör. Anber Onar

 
        mesaj kutusu  Konuk  Defteri     

arkeolojidunyasi@gmail.com

bana ulaşmak için yukardaki maili kullanın veya üzerine tıklayın