arkeoloji dunyası
Anadolu Üniversitesi ARKEOLOJİ BÖLÜMÜ

ARKEOLOJİ DÜNYASI

ARKEOLOJİ ETKİNLİKLERİ

ARKEOLOJİ BELGESELLERİ

ARKEOLOJİ HABERLERİ

arkeoloji haber arşivi

ARKEOLOJİ KAZI HABERLERİ

ARKEOLOJİ KAZILARI

 

ANTİK BÖLGELER

ANTİK KENTLER

ANADOLU UYGARLIKLARI

MÜZELER

TARİH ÇAĞLARI

MİTOLOJİ

Tanrılar-Tanrıçalar-Kahramanlar ve Atrübüleri

ARKEOLOJİ SÖZLÜĞÜ

ARKEOLOJİ MAKALELERİ

 

ARKEOLOJİ KİTAPLARI

ARKEOLOJİ GEZİLERİ

İST. ARK. MZ. SEMİNERİ

 

ARKEOLOJİ GEZİLERİM

ARKEO DOSTLAR

ARKEO İLGİNÇ

SÖZ SİZDE

MESAJINIZ VAR

YEREL ARAŞTIRMACILARIMIZ

ARKEOLOJİ HOCALARI

ARKEOLOJİ SİTELERİLİNKLERİ

 

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ARKEOLOJİ BÖLÜMÜ

www.edb.anadolu.edu.tr/arkeolojibolumu

Doç. Dr. Taciser SİVAS
E-mail: tsivas@anadolu.edu.tr

GENEL BİLGİ

Arkeoloji Bilimi, insanoğlunun geçmişini keşfetmek amacıyla diğer bilimlerle işbirliği içinde çalışan, disiplinler arası bir bilimdir. İnsanoğlunun geçirdiği tüm evrelerle ve anlamada yardımcı tüm el yapımı eserlerle alakalıdır.


AMAÇ

Anadolu Üniversitesi arkeoloji bölümü, akademik kariyer yapacak ya da bir müzede arkeolog olarak çalışacak öğrenciler yetiştirir. Bölüm özellikle, bronz çağlardan klasik çağın sonuna kadar dönemi kapsayan Küçük Asya arkeolojisi üzerinde yoğunlaşmıştır.


AÇILAN PROGRAMLAR

B.A. Arkeoloji için lisans koşulları

Arkeoloji bölümünde açılan tüm dersler Türkçedir, ancak tüm kadro yabancı dillerde çeşitli derecelere sahiptir ve öğrencilere uluslararası yayımlarda yardımcı olmaktadır. Lisans öğrencileri Üniversite Giriş Sınavı ( Öğrenci Seçme Sınavı ÖSS ) tarafından belirlenir. Arkeoloji programına her yıl yaklaşık 35 öğrenci alınır. Normal öğrenim süresi 4 yıldır. Bölüm derslerine başlamadan önce öğrencilere bir yıl Anadolu Üniversitesi?nde ingilizce hazırlık programı sunulur. Öğrenciler mezun olabilmek için tüm zorunlu dersleri almak, geçmek ve en düşük GPA ( başarı ortalaması ) derecesi 2.00 ye ulaşmak zorundadır.

Klasik Arkeoloji için lisansüstü koşulları

Sosyal Bilimler lisansüstü eğitim birimi bu program için dereceyi ödüllendirmektedir. Üniversite ve bölüm öğrenci seçiminde kendi şartlarını duyurur. Öğrenciler iki dönem için ders seçmek zorundadır. Öğrenciler araştırmaları ile ilgili tez hazırlamak ve sunmak zorundadır. Öğrencilerin master programını tamamlamaları için yaklaşık iki yıl süre gerekmektedir.


ARAŞTIRMA FAALİYETLERİ

Bölüm şu ana kadar yabancı üniversiteler ile hiçbir işbirliği içinde bulunmasa da; tüm kadro kazılarda, yüzey araştırmalarında, ve diğer bilimsel araştırmalarda yabancı üniversiteler ile beraber çalışmaktadır. Öğrenciler, bölüm profesörleri ile ya da tek başlarına, uluslararası ekiplere katılarak bu bağlantılardan yarar sağlamaktadırlar. Öğrencilerin bir çoğu, bölümün bazı elemanları tarafından başkanlık edilen kazılara ve yüzey araştırmalarına katılma şansına sahipler.


SUNULAN OLANAKLAR

Bilgisayar laboratuarı

Öğrenciler Fen - Edebiyat fakültesinin bilgisayar laboratuarı imkanlarından yararlanabilir. Tüm bilgisayarların internet bağlantısı vardır.

Kütüphane

Üniversitenin ana kütüphanesi tüm öğrencilere açıktır. Kütüphane az sayıda arkeoloji periyodlarını takip etmekte ve bazı yeni çalışmalara yer vermektedir. Arkeolojik çalışmalar üzerine kitaplar her yerde az bir oranda basıldığından ve genellikle spesifik araştırmalar için yeni yayımlar gerekli olduğundan, bunlar genellikle satın almak için pahalı ve bulunması imkansız kitaplar olmaktadır. Bu sebepten, sınırlı bütçe ile Anadolu Üniversitesi, arkeoloji bölümü derslerine yardımcı olacak en son çalışmaları sağlamaya uğraşmaktadır. Fakat birçok araştırma için öğrenciler Ankara?da, Türk Tarih Kurumu Kütüphanesi, Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü, Amerikan arkeoloji araştırma Enstitüsü gibi; ve İstanbul?da Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Fransız Arkeoloji Enstitüsü vb. spesifik uluslararası arkeoloji kütüphanelerini kullanmaya teşvik edilmektedirler.

Diğer

Edebiyat bölümünde öğrencilerin aperatif yiyecekler yiyebileceği, bir kafetarya bulunmaktadır. Kampüs içinde birçok restaurant ve kafetarya bulunmaktadır. Edebiyat Fakültesi?nde, kampus içersinde tüm öğrenci kulüplerinin acentaları, arkeoloji kulübünün ana odası fakülte içinde yer alır. Arkeoloji bölümünde teknik çizim ve diğer araştırmalar için, özellikle bazı buluntuların incelenmesi, yüzey araştırmaları ve bölüm kadrosu tarafından gerçekleştirilmiş diğer araştırmalar, imkanlar ve laboratuar bulunmaktadır. Edebiyat Fakültesi aynı zamanda siyah ve beyaz fotoğraf baskısı yapılabilen bir karanlık odaya sahiptir.

AKADEMİK KADRO

Doçentler:
Bölüm Başknı Taciser SİVAS

Yardımcı Doçentler:
Feriştah ALANYALI
H. Sabri ALANYALI
Handan AYDIN
Ahmet Tolga TEK

Öğretim Görevlileri:
Mefküre ATAK YILMAZ
Nurullah AYDIN
Necmettin ERAYDIN
Yusuf POLAT
K. Yıldırım ŞİMŞEK
Ali Umut TÜRKCAN
Elif UĞURLU eugurlu@anadolu.edu.tr

Okutmanlar:
Aydın FINDIKOĞLU
Gülseren ÖZKAN
Esen Yücel SİPAHİU

Misafir Öğretim Elemanları:
Ali GERENGİ
Doç. Dr. A. Nejat BİLGEN

 
        mesaj kutusu  Konuk  Defteri     

arkeolojidunyasi@gmail.com

bana ulaşmak için yukardaki maili kullanın veya üzerine tıklayın