arkeoloji dunyası
2010 Yılı Arkeoloji Haberleri

ARKEOLOJİ DÜNYASI

ARKEOLOJİ ETKİNLİKLERİ

ARKEOLOJİ BELGESELLERİ

ARKEOLOJİ HABERLERİ

arkeoloji haber arşivi

ARKEOLOJİ KAZI HABERLERİ

ARKEOLOJİ KAZILARI

 

ANTİK BÖLGELER

ANTİK KENTLER

HÖYÜKLER

ANADOLU UYGARLIKLARI

MÜZELER

TARİH ÇAĞLARI

MİTOLOJİ

Tanrılar-Tanrıçalar-Kahramanlar ve Atrübüleri

ARKEOLOJİ SÖZLÜĞÜ

ARKEOLOJİ MAKALELERİ

 

ARKEOLOJİ KİTAPLARI

ARKEOLOJİ GEZİLERİ

İST. ARK. MZ. SEMİNERİ

 

ARKEOLOJİ GEZİLERİM

ARKEO DOSTLAR

ARKEO İLGİNÇ

SÖZ SİZDE

MESAJINIZ VAR

YEREL ARAŞTIRMACILARIMIZ

ARKEOLOJİ HOCALARI

ARKEOLOJİ SİTELERİLİNKLERİ

 

 

EN BÜYÜK ARKEOLOJİ MÜZESİ GELİYOR


Denizli çevresindeki antik kentlerden çıkarılan Roma dönemine ait eserlerin sergileneceği müze, Türkiye'nin en büyük arkeoloji müzesi olacak.
24.12.2010


Denizli’de Türkiye’nin en büyük arkeoloji müzesini kurabilmek için başlatılan proje çalışmalarının 2011 yılında biteceği bildirildi.
Denizli, çevresindeki birçok antik kentle Roma döneminin önemli mekanlarından biri konumunda.
Kazı çalışmaları devam eden antik kentlerden çıkartılan Roma dönemine ait imparator başları, kitabeler, dini simgeler, mermer makinelerinin kalıntıları, kabartmalar, belgeler, dönemin özel eşyaları gibi çeşitli materyaller, Denizli Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Denizli Valiliği ve Pamukkale Üniversitesi katkılarıyla hayat geçirilecek olan müzede sergilenecek.

Proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından yapımına başlanacak olan müze, Roma dönemiyle ilgili belge ve bilginin toplandığı bir arşiv ve dokümantasyon merkezi de olacak.
Hierapolis, Laodikya, Tripolis, Colosae ve Afrodisyas gibi antik kent merkezleri ile Attuda, Eumenia, Apollonia Salbace, Heraklia Salbace, Hieron Dionysopolis, Küçük ve Büyük Höyük, Sebastopolis, Tabae antik kentlerinde bulunan binlerce yıllık tarihi buluntuların sergilenmeye başlanmasının ardından Denizli’nin müze turizminde dünyanın önde gelen mekanlarından biri olması bekleniyor.

Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Laodikya’daki kazı çalışmalarının Pamukkale Üniversitesi öğretim üyelerinden destek alınarak, Denizli Belediyesi tarafından yapıldığını vurguladı.
Zeybekci, ’’Dünyanın en büyük arkeoloji müzelerinden birisini, Türkiye’nin ise en büyük arkeoloji müzesini Denizli’de hayata geçireceğiz. Yaklaşık olarak 100 bin mertrekare alanda hayata geçecek arkeoloji müzesini Denizli merkezde yapacağız.’’
Zeybekci, ’’Arkeolojik zenginliklerimiz fazlasıyla var. Paris’teki Louvre Müzesi tadında ve kalitesinde, öneminde ve iddiasında bir müzeden bahsediyoruz. Denizli’nin orta yerinde bir müze. Proje kısa süre içerisinde bitecek. Proje biterken finansman kaynaklarını da yaratıp en kısa sürede inşaatının da başlamasını istiyoruz. 2011 yılında proje çalışmaları bitecek’’ diye konuştu.

 

Maraş’ta kayıp bir kent gün yüzüne çıkarıldı

Mozaikler Germenicia antik kentinin sosyal yaşamını anlatıyor.

24.12.2010

Kahramanmaraş’ta Germenicia antik kentini ortaya çıkarmak için başlayan kazı çalışmalarında asfaltın 60 santimetre altında yeni mozaikler bulundu.
Kahramanmaraş Müze Müdürlüğü’nce yürütülen çalışmalar, istimlak edilen evlerden yola doğru sürdürülüyor.
Roma İmparatoru Kaligula’nın babası Germenicia’nın ismini taşıyan antik kentin, 4 mahallenin altında olduğu ve 100’ün üzerinde yamaç villasının bulunduğu tahmin ediliyor.
germenicia, arkeoloji dünyasıMozaiklerin milattan sonra 4 ve 5. yüzyıllara ait olduğunu kaydeden Kahramanmaraş Müze Müdürü Ayşe Ersoy, şunları söyledi:
"Tam bin 500 yıllık tarihi bir zenginlik, arkeolojik zenginlik bu iki katlı gecekonduların altında yatıyor. Araya bir duvar çekildi ve asfalt yolda kazı çalışması yapıldı. Yoldan 60 santim aşağı indiğimizde mozaikli tabanın devamı bulundu. Bu mozaikler bize sosyal yaşamı anlatıyor. Diğer Zeugma mozaiklerinde, Efes Yamaç Villaları’nda hep mitoloji anlatılır ama bizim bulduğumuz, ortaya çıkardığımız bu mozaikte günlük yaşam, sosyal yaşam anlatılıyor."
"Mozaiklere Paha Biçilemez"
Mozaiklerin arkeoloji dünyası açısından çok önemli ve paha biçilemez olduğunu vurgulayan Ersoy, "Çünkü Maraş’ta kayıp bir kent gün yüzüne çıkarıldı bu mozaikler sayesinde. Mozaikler arkeoloji dünyasınca paha biçilemez" diye konuştu.

 

Müze Gibi Köy
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü tarafından yaklaşık 8 yıldır sürdürülen araştırma sona erdi.

25.12.2010

Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesine bağlı Erdemli köyündeki tarihi Bizans yerleşiminde, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü tarafından yaklaşık 8 yıldır sürdürülen araştırma sona erdi.
erdemli-bizans-köyü muze gibiBir vadi içerisinde kayalar oyularak inşa edilen köyde, toplam 3 manastır, 22 kilise-şapel, 138 konut, 48 şırahane, 9 fırın, 13 ahır, 2 keşiş hücresinden oluşan yapılar ile 2 güvercinlik ve 34 işlevi bilinmeyen yapı tespit edilerek belgelendi.
Araştırmayı yürüten ERÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nilay Karakaya, yaptığı açıklamada, Niğde-Kayseri kara yolu üzerinde bulunan Erdemli’nin, küçük bir ’’Bizans köyü’’ olarak bilindiğini söyledi.
Köyde yaklaşık 500 yıl süren Bizans yaşamına ilişkin izler bulunduğunu ifade eden Karakaya, şu bilgileri verdi:
’’ Proje kapsamında, yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki vadide, toplam 3 manastır, 22 kilise-şapel, 138 konut, 48 şırahane, 9 fırın, 13 ahır, 2 keşiş hücrelerinden oluşan yapılar ile 2 güvercinlik ve 34 işlevi bilinmeyen yapı tespit edilerek belgelenmiş, fotoğrafları çekilerek, çizimleri yapılmıştır.’’
Yapılardaki mimarinin ve duvar resimlerinin, üslup, ikonografi, resim programı özellikleri açısından genellikle 10-13. yüzyıllara özgün olduğu dile getirildi.

"Yılanlı Sütun" Müzede Korunacak

Tıp biliminin simgesi olarak kabul edilen "yılanlı sütun", Bergama Müzesi'nde koruma altına alınacak.

29.12.2010

Bergama Müze Müdürü Adnan Sarıoğlu, Asklepion’da bulunan mermer sütunun, bugüne kadar sergilendiği alandan kaldırarak, müzede koruma altına alacaklarını bildirdi.
Yılanlı sütunun müzeye getirilmesi için gerekli ödeneğin ayrıldığını belirten Sarıoğlu, "Sütun bir hafta içerisinde müzeye getirilecek ve koruma altında teşhir edilmesine başlanacak. Böylece çok önemli bir tarihi eserin doğal yollarla yıpranmasının önüne geçilmiş olacak" dedi.
yılanlı sütun
Sütunun Sırrı
Ölümün giremediği yer olarak bilinen ve yaklaşık 2 bin 400 yıl önce kurulan Asklepion, zamanının en büyük sağlık merkezlerinden biri olarak hizmet veriyordu.
Efsaneye göre, derdine deva aramak için Asklepion’a gelen bir hasta, karşısında iki yılanın zehirlerini bir taş oyuğunun içine boşalttığını görür.
Çok ağrısı olan ve ölmek isteyen hasta, zehri içer amaiyileşir. Tıp biliminin simgesi olan yılanlı sütun böylece ortaya çıkar.

   
   
   
   
   
   
   
   
   

İSTANBUL ARKEOLOGLAR DERNEĞİ

Yeni Binasında
Şubat-2010 Dernek, uzmanları ve arkeoloji meraklılarını bir araya getirmeyi amaçlıyor. Amaçladıkları etkinliklerini, haberleri ve bazı arkeoloji bilgilerini, üyelik şartlarını derneğin internet sitesinden öğrenebilirsiniz
www. arkeologlardernegist.org

Adresi; Beyoğlu İmama Adnan Sk. No:24 Kat:2

 

 
   

 
        mesaj kutusu  Konuk  Defteri     

arkeolojidunyasi@gmail.com

bana ulaşmak için yukardaki maili kullanın veya üzerine tıklayın