arkeoloji dunyası
burgaz

ARKEOLOJİ DÜNYASI

ARKEOLOJİ ETKİNLİKLERİ

ARKEOLOJİ BELGESELLERİ

ARKEOLOJİ HABERLERİ

arkeoloji haber arşivi

ARKEOLOJİ KAZI HABERLERİ

ARKEOLOJİ KAZILARI

 

ANTİK BÖLGELER

ANTİK KENTLER

ANADOLU UYGARLIKLARI

MÜZELER

TARİH ÇAĞLARI

MİTOLOJİ

Tanrılar-Tanrıçalar-Kahramanlar ve Atrübüleri

ARKEOLOJİ SÖZLÜĞÜ

ARKEOLOJİ MAKALELERİ

 

ARKEOLOJİ KİTAPLARI

ARKEOLOJİ GEZİLERİ

İST. ARK. MZ. SEMİNERİ

 

ARKEOLOJİ GEZİLERİM

ARKEO DOSTLAR

ARKEO İLGİNÇ

SÖZ SİZDE

MESAJINIZ VAR

YEREL ARAŞTIRMACILARIMIZ

ARKEOLOJİ HOCALARI

ARKEOLOJİ SİTELERİLİNKLERİ

 

  Eski Knidos / Burgaz ve 2006 Kazıları

Burgaz Eski Knidos

KONUMU

Datça merkezine girmeden, tabelalar sizi Eski Knidos kazı alanına yönlendiriyor. Tabelaları takip ederek yazlık sitelerin yanından geçiyoruz. Büyük bir tabela Eski Knidos planını ve bilgilerini içeriyor. Arabadan burada ayrılıyoruz ve deniz kıyısına doğru 50 m. kadar yürüyoruz. Kazı alanı karşımıza çıkıyor. Bu alan yeni kazıların yapıldığı yer. Buranın 50 m. kadar doğusunda bir kısmı çatıyla korunmuş daha eski kazı alanı yer alıyor. Datça merkezden yürüyerek gitmek mümkün. 2 Km.

buket aladag
Burgaz Kazı Evi-2006
Araştırma Görevlisi Ark. İlham Sakarya ve Ark. Buket Aladağ Burgaz Kazı Evinde, yeni buluntuları inceliyorlar.

Ziyaretimizi kazı evinden başlatıyoruz. Kazı evi, Eski Datça denen mahallede bir okulda konumlanmış. ODTÜ arştırma görevlisi Arkeolog İlham Sakarya'yı masasının başında, buluntuların çizimlerini yapıp, bilgisayar ortamına geçirirken buluyoruz. Bu yılki kazılar ve görevliler hakkında ilk bilgilerimizi İlham hanımdan alıyoruz. Kazılarda, ikisi mimar 11 akademisyen görevli. Hepsi ODTÜ araştırma görvlisi.

eski knidos

2006 Yılının en ilginç buluntusu. Broz Kepçe. Madeni bir sapı da olduğu düşünülüyor.
(Kopya edilmesi ve yayınlanması yasaktır. Yayın hakkı Prof. Numan Tuna'ya aittir. Sadece burada yayınlanmak için izin verilmiştir.

 

Burgaz Kazıları Başkanı ODTÜ ögretim görevlisi Prof. Numan Tuna, kazı evine geliyor. Bugün Burgaz kazılarının belgeselide çekilecek. Bu yılın buluntularını tanıtıyor ve eski buluntular için kazı deposunu gezdiriyor. Ve ören yerine hareket ediyoruz.

Eski Knidos, George BEAN ve J. M. COOK tarafından bilim dünyasına tanıtıldı. 1900'lerin başında, bir Yunanlı araştırmacı, Datça Çayı ağzına yakın bir yerde yaptığı kazılarda, Arkaik bir kutsal alan ve yine arkaik bir yapı ortaya çıkardı. Günümüzde yok olan bu yapılar çok zengin buluntu vermiştir.

ESKİ KNIDOS KAZILARI 2003 YILINDAN BERİ SÜRÜYOR.

Son yıllarda sosyal alanlar inceleniyor.

Konutlar, MÖ. VI.yy. da kullanılmaya başlanmış. MÖ. IV.yy ortalarında büyük oranda terk edilmiş. Knidos'ta yaşamın başlangıcı da bu tarihlere denk geliyor. Eski Knidos sakinleri, Knidos'a taşınmışlar.
Geride kalanlar; keramik, şarap, zeytiyağı işliklerini işletmeğe, tarımsal faaliyetlerini yürütmeye, liman depolarını kullanmaya devam etmişler.

burgaz-Eski Knidos
Burgaz-2006
Prof. Tuna, yeni açmalarda ki yerleşim yerlerini incelyor.

Prof. Numan Tuna
Kazı Başkanı Prof. Tuna, Eski Knidos'u anlatırken, asistanları, Ark. Seda Sayın ve Ark. Nadire Atıcı danışmanlık görevleri için hazır bekliyorlar.

Açığa çıkarılan avlulu evlerde koridorlu plan tipi görülür.Düzenli konut yapı alanları, taş döşeli caddelere açılıyor. Dönemin sosyal yaşamına ışık tutar nitelikte ve çok zengin çeşitlilikte, bezemeli, bezemesiz keramikler, çanak çömlek tipleri, figürinler, cam ve metal buluntular, sikkeler ele geçti.

Ark. Nadire ATICI

ODTÜ Araştırma Görevlisi Ark. Nadire Atıcı, Burgaz ve kazılarının bir başka cephesini anlatıyor.
Bilgisine güveni tam. Diksiyonu düzgün, ses tonu güzel, anlatımı akıcı, konuya hakim. Kendisini zevkle dinledik.

Nadire hanımın verdiği bilgilere göre, evlerde odaların kullanımı, mevsimlere göre değişiyor. Yani yatak odası , misafir odası, mutfak gibi alanlar sabit değil. Mevsime göre odaların işlevi değişiyor.

Ark. Nadire ATICI
Ark. Nadire Atıcı, Burgaz Kazıları-2006

Nadire hanım, evlerde ocaklar da sabit değil diyor. Isınma ve yemek ihtiyacı, yeri değiştirilebilen mangallarla veya üç ayaklı maltızlarla yapılıyormuş.

Ark. Nadire ATICI
Nadire Atıcı, kenti gezdirirken buraya özellikle dikkati çekiyor.
Resimdeki mekan, hava şartlarından korunması için üstü çatıyla örtülmüş. Çünkü burada günümüze çok ender ulaşan, kerpiç tuğlalar görülüyor. Resme dikkatli bakınız.

Eski Knidos belgesel çekimlerine, Prof. Numan tuna ve Arş. Grv. Ark. Nadire Atıcı konuşmacı olarak katıldılar.

Eski Knidos-Burgaz

 

 

 

 

 

 

Burgaz 2006 kazılarından

Prof. Numan Tuna
Burgaz Kazı Evi-2006
Burgaz kazı evini ziyarete gittiğimizde, Datça Kaymakamı Mustafa Kaya'da kazı evine geldi. Bizde kazı başkanı Prof. Numan Tuna, kazı görevlileri ve Kaymakamın bir hatıra fotoğrafını çektik.


Mustafa Kaya
Burgaz Kazı Evi-2006
Prof. Numan Tuna, Datça Kaymakamı Mustafa Kaya'ya yeni buluntular hakkında bilgi veriyor.

Burgaz kenti, 40 hektarlık bir alana yayılmıştı. Deniz kıyısı boyunca, 1400X400 m. ölçüleri içindeki ören yerinin, çeşitli yerlerinde kazılar sürdürülüyor.

Eski Knidos-Burgaz
ŞARAP İŞLİĞİ
Burgaz antik liman yakında bulunuyor. Doğu mendireğinin arkasında.
İşlikde, bütün şarap yapım evreleri gözlenebiliyor. Prof. Numan Tuna, bu işlikte şarabın yapım evrelerini tek tek anlatıyor.
Ülkemizde, en iyi durumdaki işlik diyebiliriz.
Burgaz-Eski KnidosŞarap İşliğinden görüntüler
burgaz-wski knidos
Dolyalar, Şarap yapımının son evresi. İşlikte, şarabın depolandığı üç dolyadan ikisi

burgaz eski knidosSektör sorumluları, hocalarına bilgi veriyor.

Numan Hoca, kazı alanını 3 sektöre bölmüş. Sektörlerin sorumluluklarına, Ark. Nadire Atıcı, Ark. Seda Sayın, Ark. Canan Canbek getirilmiş. Nadire Atıcı, kordinatör görevini de yürütüyor.


Prof. Numan Tuna
Prof. Numan Tuna, Apollon Tapınağı hakkında bilgiler veriyor.

Apollon Tapınağı,

Datça - Marmaris yolu kenarında. Datça'yı 5-6 Km. geride bırakınca, yolun soluna dikkat ederek yola devam edersek, büyük taş bloklarla yapılmış temonos duvarlarını görürüz. Arabanızı park edip 5-6 m. yürüyerek etrafı tel örğüyle çevrili tapınak alanına ulaşırsınız.

Apollon Tapınağı'nın tarihi, bulunular ışığında, Geometrik döneme kadar iniyor. Arkaik Çağ duvarları da günümüze ulaşmış. MÖ. VI.yy.da alanı genişletilip değişikliğe uğruyor. Mimari yapısında Dor Stili uygalanıyor. Üç krepisli sunak ekleniyor. Bu döneme ait epikrafik malzeme el geçti. Tapınak alanında, yakın zamanlara kadar akan kutsal suyu ve kutsal mağarası bulunuyor. Ele geçen adak eşyalarından, tapınağa çok önem verildiğini görüyoruz. Antik Çağın her ülkesinden gelmiş adak eşyaları ele geçti. İtalya, Libya, Suriye, Mısır, Babil, Etrürya, Yunanistan'dan gelen çok özenli yapılmış adak eşyaları, Marmaris Müzesinde sergileniyor. Etkisi Bizans Çağında da devam ediyor. Hıristiyanlık döneminde yapılmış iki evreli kilise kalıntıları da günümüze ulaşmış. MS. 6.- 7. yy.lardaki Arap akınları neticesinde, tamamen önemini kaybediyor.

Mimari elamanlarının büyük oranda ele geçmiş olması restorasyonun yapılmasına olanak sağlıyor. Prof. Numan Tuna, en büyük arzusunun sponsor bulununca, tapınağın restorasyonunu yapmak olduğunu açıklıyor.

Anayolun kenarında olması, denizden görülebilecek olması sebebiyle, ayağa kaldırılmasının Datça'ya kazandıracakları, epey fazla olsa gerek

Ark. Seda SAYIN
Ark. Seda Sayın, ekibiyle iş başında
Ark. Seda SAYIN
Seda hanım deriiin düşüncelere dalmış.
 

 
        mesaj kutusu  Konuk  Defteri     

arkeolojidunyasi@gmail.com

bana ulaşmak için yukardaki maili kullanın veya üzerine tıklayın